AstraZeneca przekazała w formie darowizny 45 000 testów RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2 w celu wsparcia testowania polskich pacjentów. 

Globalna firma biofarmaceutyczna przekazała 20 000 testów diagnostycznych RT-PCR na obecność wirusa SARS-CoV-2 na rzecz Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz kolejne 25 000 Narodowemu Instytutowi Zdrowia Publicznego - Państwowemu Zakładowi Higieny. Ta liczba testów odpowiada ilości testów wykonywanych w całej Polsce w ciągu 2-3 dni.

 

Wsparcie strony publicznej przez podmioty sektora prywatnego, zwłaszcza firmy farmaceutyczne,  może znacząco pomóc w zarządzaniu kryzysem związanym z pandemią COVID-19. Podstawowym narzędziem mającym na celu ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa są  testy diagnostyczne, dlatego AstraZeneca zdecydowała się wesprzeć te dwie niezwykle ważne instytucje znajdujące się na pierwszej linii walki z pandemią COVID-19  i przekazać im łącznie 45 000 testów RT-PCR na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Niezwykle się cieszymy, ponieważ takie darowizny  wspierają funkcjonowanie placówki w tej skomplikowanej, pandemicznej rzeczywistości – mówi dr Andrzej Tysarowski z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. Musimy pamiętać, że koronawirus komplikuje życie każdego z nas, ale przede wszystkim osób cierpiących na choroby przewlekłe, w tym onkologiczne, o które w obecnej sytuacji musimy szczególnie się troszczyć z uwagi na ich ograniczoną odporność.

AstraZeneca od początku wybuchu pandemii jest jednym z globalnych  liderów walki z pandemią SARS-CoV-2. Oprócz zaawansowanych prac nad opracowaniem szczepionki, działania Spółki koncentrują się również na minimalizowaniu negatywnych skutków kryzysu związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i zabezpieczeniem potrzeb pacjentów cierpiących na inne choroby. Dokładamy wszelkich starań, aby podejmowane przez nas inicjatywy w sposób jak najbardziej optymalny wspierały walkę z pandemią COVID-19. Z powodu rozprzestrzeniającego się wirusa pacjenci, zwłaszcza przewlekle chorzy, mają utrudniony dostęp do specjalistycznej opieki medycznej. Mamy nadzieję, że lepszy dostęp do diagnostyki w kierunku SARS-CoV-2poprawi sytuację tej grupy chorych. – podkreślił Piotr Najbuk, Public & Government Affairs Director w AstraZeneca.

Darowizna spółki AstraZeneca stanowi istotny wkład w wysiłki Instytutu na rzecz zapewnienia  optymalnej diagnostyki COVID-19 – podkreśla Anna Dela, Rzecznik Prasowy  z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.              

 

O testach RT-PCR

Testy przekazane przez AstraZeneca to testy genetyczne wykonywane metodą RT-PCR ((Real-Time Polymerase Chain Reaction), która umożliwia ustalenie, czy pacjent jest aktualnie zakażony wirusem SARS-CoV-2. Technologia ta cechuje się bardzo wysoką czułością oraz swoistością, co  ograniczyć ryzyko fałszywie ujemnych lub fałszywie dodatnich wyników.

 

Piotr Najbuk

Dyrektor ds. PR i Polityki Rządowej