28 maja odbyła się trzecia edycja konferencji „THE BEST WAY TO PREDICT THE FUTURE IS TO CREATE IT” zorganizowanej przez Fundację Kulskich działającej na rzecz relacji polsko-amerykańskich we współpracy z Agencją Badań Medycznych.
Konferencja została objęta oficjalnym patronatem Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rozwoju.
Podczas majowej edycji wydarzenia zatytułowanej„Post-covid world. Chances and challenges for healthcare sector” zaproszeni eksperci omówili kluczowe wyzwania stojące przed międzynarodową społecznością w obliczu pandemii COVID-19 oraz zastanawiali się nad optymalnymi scenariuszami przeciwdziałania skutkom kryzysu. W dyskusji po stronie AstraZeneca udział wzięli Radu Rasinar, Prezes Zarządu – obszar CEE oraz Piotr Najbuk, Public & Government Affairs Director
Wydarzenie, z uwagi na pandemię, obyło się w formule wirtualnej.
Konferencja została objęta oficjalnym patronatem Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rozwoju.
W panelu zatytułowanym: LEKI I WYROBY MEDYCZNE – BEZPIECZEŃSTWO LEKOWE POLSKI, DOSTĘP DO INNOWACYJNYCH TECHNOLOGII, R&D, Piotr Najbuk na pytanie o perspektywę przemysłu farmaceutycznego dotyczącej oceny możliwości współpracy ze stroną publiczną podkreślił, że zapewnienie bezpieczeństwa lekowego to długotrwały proces, możliwy do osiągnięcia dzięki współpracy strony publicznej z sektorem biotech, również w wymiarze międzynarodowym, a inwestowanie w zdolności wytwórcze jest tylko wycinkiem możliwych działań. W opinii Piotra Najbuka, narzędzia wsparcia sektora biotechnologicznego przygotowywane przez stronę publiczną, zmierzające do promowania rozwoju i/lub niezalezności lekowej powinny uwzględniać inwestycje w B+R, jako źródło tworzenia wartości dodanej w gospodarce i rzeczywistego dostępu do leków. AstraZeneca jako firma „polskocentryczna”, dzięki swoim realizowanym i planowanym inwestycjom, stanowi doskonały przykład, że możemy rozwijać nad Wisłą innowacje.
(początek panelu w drugiej godzinie transmisji, wypowiedź: 2:31)
W drugiej cześci spotkania, w panelu na temat: WPŁYW KORONAWIRUSA NA GLOBALNY SYSTEM OCHRONY ZDROWIA – NOWE WYZWANIA ORAZ GŁÓWNE PROBLEMY, udział wziął Radu Rasinar, Prezes Zarządu – obszar CEE. Na pytanie o kluczowe działania po pandemii COVID-19 zwrócił uwagę na znaczenie współpracy kluczowych interesariuszy systemu w walce z pandemią COVID-19 i jej następstwami. W tym kontekście szczególnie istotne wydaje się partnerstwo firm farmaceutycznych z płatnikami publicznymi w celu zapewnienia dostępu do innowacyjnych terapii bez alternatywy terapeutycznej oraz współpraca B+R.
(początek debaty pod koniec czwartej godziny transmisji, wypowiedź: 4:15)
Zapraszamy do obejrzenia transmisji i do zapoznania się z wypowiedziami wszystkich prelegentów i panelistów.
https://uplive.pl/live/fundacjakulskich/