Komunikat prasowy do decyzji GIF nr 11/WC/2018

 

Zapewnienie pacjentom wysokiej jakości leków jest dla spółek z grupy AstraZeneca priorytetem.

Nieustannie przeprowadzamy rutynowe kontrole jakości, również dla produktów dostępnych na rynku. Podczas regularnej analizy jakości produktu, stwierdzono w kilku seriach podwyższone poziomy jednego ze składników leku Lynparza.

Pomimo, iż żadna z tych serii nie znajduje się na polskim rynku, jako środek zapobiegawczy firma AstraZeneca AB podjęła własną decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju wszystkich serii leku, w których użyto tej samej partii aktywnego składnika farmaceutycznego (API) w czasie produkcji.

Kwestia ta nie ma wpływu na ogólną jakość, bezpieczeństwo stosowania i skuteczność oraz dostępność produktu Lynparza na rynku.

W dniu 21.02.2018 roku poinformowany został Główny Inspektor Farmaceutyczny. Wszystkie serie leku podlegające procesowi zostały zidentyfikowane i są w trakcie procesu wycofania z aptek szpitalnych. Dostępność leku dla pacjentów jest niezagrożona.

Produkt jest bezpieczny i może być stosowany, dlatego wycofaniu nie podlegają opakowania leku, które zostały wydane pacjentkom.

 

Kontakt:

Tomasz Jaros

Corporate Affairs Manager
Tel. +48 532 419 218
Mail: tomasz.jaros@astrazeneca.com